Jaké má kratom druhy a má kratom účinky? Právě to jsou nejčastější otázky mezi těmi, kteří se o kratom zajímají. V tomto článku se pokusíme přinést odpovědi pro každého, ať už hledáte konkrétní druh, nebo obecné informace o kratomu. Na začátek je potřeba říci, že na trhu se lze setkat s mnoha marketingovými názvy, jedná se však vždy o stejnou rostlinu Mitragyna speciosa. Podle místa původu a také zpracování, se pak kratom označuje zpravidla právě podle své barvy a místa, ve kterém byl vypěstován. Například druhy Borneo pocházejí z oblasti Západního Kalimantanu, tedy ze západní části ostrova Borneo. Vyjímku tvoří druhy označované Super. Ty jsou sklízeny z listů s vysokým obsahem alkaloidů, jež se nachází na vrcholcích dospělých stromů. Pojďme se ale nejdříve podívat na to, jak se barvy kratomu liší a také na jejich vlastnosti.

Kratom barvy

Červený kratom - Red Borneo

Červený kratom

Červený kratom je jedinečným druhem kratomu s velice unikátním profilem alkaloidů. Jeho načervenalá barva je výsledkem delší fermentace, procesu jeho zpracování, a také barvy žilek na spodní straně listů, jež jsou zbarveny do červena. Listy s takto zbarveným žilkováním jsou zcela dospělé a zralé.

Samotné zpracování červeného kratomu je ze všech barev nejnáročnější. Listy se nejprve suší tři dny v místnosti bez přístupu světla, a poté jsou umístěny do speciálních nádob, kde se delší dobu fermentují. Během tohoto procesu dochází k aktivaci enzymů, které způsobují, že listy červenají a hnědnou. Výsledkem je proto barva v rozsahu světle červené až cihlově hnědé, podle postupu a délky fermentace. Nejsilnější červený kratom a zároveň také nejoblíbenější je Borneo Red . Tento druh kratomu je známý pro své jedinečné složení alkaloidů. Získává se totiž z velmi zralých listů s červenými žilkami a jeho tajemná barva je pak produktem jeho zpracování a fermentace.

Účinky červeného kratomu

Účinky červeného kratomu jsou mezi kratomy jedinečné a to z důvodu, že červený kratom jako jediný, obsahuje vysoké množství alkaloidu 7-hydroxymitragynin. Tento alkaloid byl vědci označen jako velice účinné sedativum, až sedmnáctkrát silnější než morfin. V červeném kratomu se však kromě stopového množství tohoto unikátního alkaloidu nachází až čtyřicet dalších alkaloidů, které se podílí na tom, jaké má červený kratom účinky. Primárně je červený kratom spojován s relaxací, pohodou a celkovým zklidněním. Mezi další účinky červeného kratomu patří také tlumení bolesti, zmírnění úzkosti, uvolnění svalů a navození spánku.

Bílý kratom - Borneo White

Bílý kratom

Bílý kratom je opět velice specifickým druhem kratomu. Listy tohoto kratomu se sklízejí v době, kdy jsou ještě velmi mladé, obsahují velké množství alkaloidu mitragynin a mají světlou nazelenalou barvu. Tento kratom je znám pro svou oblibu mezi sportovci a studenty pro své silné energizující účinky.

Výroba bílého kratomu je poměrně náročná, stojí to však za to. Bílý kratom vzniká tak, že se několik dní pomalu suší ve speciálních, dobře odvětraných místnostech nebo boxech v naprosté tmě a poté se dosušuje jeden den na přímém slunci. Během tohoto procesu jeho výroby dochází k tomu, že v naprosté tmě listy spotřebovávají svůj vlastní chlorofyl čímž blednou a nabývají svou světlou barvu. Některé tradiční postupy údajně také hovoří o tom, že by bílý kratom měl obsahovat žilky listů, které se odstraňují z listů zeleného kratomu. Výsledný produkt může mít zbarvení od světle zelené až po světle žlutou. Za nejsilnější kratom bílé barvy je považován Borneo White a také Super White.

Účinky bílého kratomu

Bílý kratom má ze všech čtyř barev kratomu nejvíce energizující účinky a patří mezi vůbec nejoblíbenější barvu kratomu v kruzích sportovců, ale také lidí, kteří se potřebují soustředit na dlouhou a náročnou práci všeho druhu. Tato barva kratomu je často spojována s náhražkou kávy, protože dokáže dodat velké množství čisté energie a menší množství euforie než je tomu u zeleného kratomu.

Za těmito jedinečnými vlastnostmi bílého kratomu je především vysoký obsah alkaloidu mitragynin, spolu s vyváženým podílem mnoha dalších, méně zastoupených alkaloidů. Od bílého kratomu lze očekávat zlepšení kognitivních funkcí, pocit bdělosti, velké množství energie a zvýšení kreativity.

Zelený kratom - Borneo Green

Zelený kratom

Zelený kratom je nejvíce oblíbenou barvou, a to především díky velmi vyváženému podílu jednotlivých alkaloidů. Zelený kratom je také často považován za jakousi střední cestu mezi bílým a červeným kratomem.

Za čerstvou zelenou barvou přášku je samozřejmě jako v předchozích případech jeho zprácování, které probíhá nejvíce přírodní metodou. Listy se nejprve suší ve velmi dobře odvětrané místnosti, poté se přesouvají k rychlému dosušení na přímém slunci, a nakonec rozemelou na jemný prášek. Díky tomuto rychlému procesu sušení si výsledný produkt uchovává svou přírodní zelenou barvu a působí tak svěžím dojmem.

Zelený kratom může mít barvu od sytě zelené po světle zelenou v závislosti na tom, zda je sklízen v období deštů nebo při období kdy v Indonésii svítí slunce. Mezi vůbec nejlepší druhy zeleného kratomu se řadí Super Green a Borneo Green.

Účinky zeleného kratomu

Zelený kratom je vhodný pro každého, ať už se jedná o zkušeného odběratele, nebo začátečníka. Nejčastěji je tento druh spojován s velkým množstvím energie a podporou koncentrace. Díky tomu je zelený kratom vhodný pro všechny, kteří se potřebují dlouhou dobu soustředit, vykonávat náročnou fyzickou práci, nebo jen podpořit dobrou náladu. Zelený kratom svými účinky navozuje povznášející pocit, vysokou míru koncentrace a při vyšších dávkách také výrazný pocit euforie.

Gold kratom - Borneo Yellow

Žlutý kratom

Žlutý kratom nepatří k základním barvám a na trhu se objevil mnohem později především kvůli rozšíření nabídky. Poctivý žlutý kratom, neboli gold kratom, se získává z mladých listů, což mu dává velmi jedinečný podíl alkaloidů Mitraginin a 7-hydroxymitragynin. Tento kratom se těší stále větší oblibě a je vhodný jak pro začínající tak pro ty, co již mají s kratomem nějakou tu zkušenost. Žlutý kratom je díky vyváženému podílu alkaloidů poměrně všestranný a bývá spojován jak s fyzickou prací, odstraněním bolesti, tak i soustředěním a kreativitou.

Výroba a sběr žlutého kratomu je poměrně náročný proces, a proto jej bohužel mnozí výrobci vyrábí smícháním kratomu bílého a zeleného. Správně se však gold kratom získává z velice mladých listů a jeho barva pak vzniká způsobem velmi krátké fermentace. Po sklizni je kratom sušen ve vnitřních prostorech, následně vystaven přímému slunci, a poté fermentován. Tento postup zajistí nejlepší podmínky pro jeho rozemletí na premiový prášek, který je výsledným produktem. Nejvíce oblíbeným druhem žlutého kratomu je Yellow Borneo.

Kratom druhy

Červený kratom

Při výběru vhodného kratomu je kromě jeho barvy také nezbytné vědět, jaké jsou druhy kratomu. Bohužel zdaleka ne všechny zdroje dostupné na internetu uvádějí na toto téma správné informace. Odpověď na tuto otázku je přitom zcela zásadní při rozhodování, jak vybrat správně kratom. Pravda je taková, že všechen kratom pochází z listů jediného druhu rostliny Mitragyna speciosa. Tato rostlina má však mnoho různých odrůd neboli kmenů.

Mitragyna speciosa 

Tento druh tropické rostliny, nebo spíše stromu, má několik desítek různých kmenů, které se rozlišují podle místa jejich původu spolu s barvou žilek na spodní straně listů. Každý tento kmen, nebo kultivar v případě šlechtěných odrůd rostliny, má rozdílný podíl aktivních látek, které určují vlastnosti jednotlivých kratomů.

Kratom kromě Mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu je v listech kratomu přítomných minimálně dvacet dalších alkaloidů. Výsledný chemický profil těchto látek obsažený v listech se v závislosti na geografické poloze, stáří stromu a barvě listů, značně liší. Na trhu se také proto lze setkat s mnoha druhy a barvami kratomu. Otázkou tak zůstává, jak vybrat kratom takový, aby mi vyhovoval?

Jak vybrat kratom?

Vybrat správný kratom není s dostatkem informací vůbec složité. Důležitou roli při výběru hraje barva, která nejvíce ovlivňuje to, jaké bude mít kratom vlastnosti. Pokud si nejste jistí, co od kratomu očekáváte, ideální volbou je Testovací balíček kratomu, který je v nabídce mnoha prodejců. 

Důležité je ale také to, jak vysoký obsah alkaloidů se v kratomu ukrývá, tedy jestli je preferován nejsilnější kratom, nebo střední cesta v podobě vyváženějších odrůd kratomu. Níže proto přinášíme několik typu na to, jaký je nejoblíbenější kratom, jaký je nejsilnější kratom a jak postupovat při jeho koupi.

Nejlepší kratom

Za nejlepší kratom je nejčastěji považován druh kratomu s označením Super, který přináší velice vyvážený podíl alkaloidů a je tak zárukou dobré zkušenosti nejen u začátečníků, ale také u lidí, kteří již vlastnosti kratomu dobře znají. Vůbec nejpoptávanější druh kratomu je zelený kratom Super Green A+ nebo bílý kratom Super White A+. Zde je však potřeba říci, že se jedná vždy o individuální záležitost a každému člověku může vyhovat jiná barva nebo druhy kratomu.

Nejsilnější kratom

Nejsilnější kratom s nejvyšším podílem alkaloidů a tedy i svou sílou, je odrůda Borneo. V oblasti tohoto ostrova byly v listech naměřeny vůbec nejvyšší hodnoty Mitragininu a 7-hydroxymitragyninu, které dosahovaly až 1,8%. Tento kratom je proto oblíben především mezi zkušenými odběrateli, sportovci a lidmi s vysokým energetickým výdejem.

Kratom recenze

Není kratom jako kratom, aneb koupit kvalitní kratom není jednoduchou disciplínou. Na trhu je mnoho prodejců, kteří nabízí sice levný kratom, ale jeho nízká cena je často vykoupena nepříliš dobrou kvalitou. Vzhledem k tomu, že prodej kratomu převažuje na internetu, je dobré si vybraný kratom e-shop ověřit na základě recenzí nezávislých srovnávačů produktů jako je například Ecoblog. Na tomto webu je také možné získat na vybraný kratom recenze od lidí, kteří s ním již mají zkušenosti. Doporučit můžeme také nabídku našeho eshopu Greenherbs.cz, kde najdete pouze prémiový kratom se zárukou kvality.

Dále čtěte: