Vážení zákazníci z důvodu dovolené budou objednávky z období 27.9-29.9.2023 odbaveny v pondělí 2.10. Děkujeme za pochopení 

Jaké má kratom druhy a má kratom účinky? Právě to jsou nejčastější otázky mezi těmi, kteří se o kratom zajímají. V tomto článku se pokusíme přinést odpovědi pro každého. Na začátek je potřeba říci, že se na trhu lze setkat s mnoha marketingovými názvy, jedná se však vždy o stejnou rostlinu Mitragyna speciosa. Podle místa původu a také zpracování, se pak kratom označuje zpravidla právě podle své barvy a místa, ve kterém byl vypěstován. Například druhy Borneo pocházejí z oblasti Západního Kalimantanu, tedy ze západní části ostrova Borneo. Vyjímku tvoří druhy označované Super. Ty jsou sklízeny z listů s vysokým obsahem alkaloidů, jež se nachází na vrcholcích dospělých stromů. Pojďme se ale nejdříve podívat na to, jak se barvy kratomu liší a také na jejich vlastnosti

Kratom barvy

Červený kratom - Red Borneo

Červený kratom

Červený kratom je obecně považován za velmi silný a z toho důvodu je vhodnější pro ty, kdo již mají s kratomem nějaké ty zkušenosti. Červený kratom obsahuje velké množství mitragyninu, a právě díky tomu je nejčastěji spojován s uvolněním, odpočinkem, relaxací a klidem.

Tato barva kratomu vzniká především jeho zpracováním, a také barvou žilek na spodní straně listů, které jsou zbarveny do červena. Samotné zpracování červeného kratomu je ze všech barev nejnáročnější. Listy se nejprve suší tři dny v temné místnosti, a poté jsou umístěny do speciálních nádob, kde se delší dobu fermentují. Výsledkem tohoto procesu je barva v rozsahu červené až hnědé, podle postupu a délky fermentace. Nejsilnější červený kratom a zároveň také nejoblíbenější je Borneo Red . Tento druh kratomu je známý pro své jedinečné složení alkaloidů. Získává se totiž z velmi zralých listů s červenými žilkami a jeho tajemná barva je pak produktem jeho zpracování a fermentace.

Bílý kratom - Borneo White

Bílý kratom

Bílý kratom má ze všech čtyř barev kratomu nejvíce energizující a patří mezi vůbec nejoblíbenější barvu kratomu v kruzích sportovců, ale také lidí, kteří se potřebují soustředit na dlouhou a náročnou práci všeho druhu. Tato barva kratomu je často spojována s náhražkou kávy, protože dokáže dodat velké množství čisté energie a menší množství euforie. Za těmito jedinečnými vlastnostmi bílého kratomu je především vysoký obsah alkaloidu 7-hydroxymitragynin.

Výroba bílého kratomu je také velice specifická. Po usušení na přímém slunci se tento kratom podobně jako červený kratom fermentuje ve speciálních nádobách, ale mnohem kratší dobu. Správně vyrobený bílý kratom, tak jak hovoří tradiční postupy, by navíc měl obsahovat žilky listů, které se odstraňují především ze zeleného kratomu. Výsledný produkt může mít zbarvení od světle zelené až po světle žlutou. Za nejsilnější kratom bílé barvy je považován Borneo White a také Super White.

Zelený kratom - Borneo Green

Zelený kratom

Zelený kratom je nejvíce oblíbenou barvou, a to především díky velmi vyváženému podílu jednotlivých alkaloidů. Tato barva kratomu je spojována s velkým množstvím energie a podporou koncentrace. Díky tomu je zelený kratom vhodný pro všechny, kteří se potřebují dlouhou dobu soustředit, vykonávat náročnou fyzickou práci, nebo jen podpořit náladu. Zelený kratom je často považován za jakousi střední cestu mezi bílým a červeným kratomem.

Za čerstvou zelenou barvou přášku je samozřejmě jako v předchozích případech jeho zprácování, které probíhá nejvíce přírodní metodou. Listy se usuší na přímém slunci a rozemelou na jemný prášek. Během výroby zeleného kratomu by se také správně měly oddělovat žilky listů, které pak slouží jako příměs jiných barev. Zelený kratom může mít barvu od sytě zelené po světle zelenou v závislosti na tom, zda je sklízen z mladších nebo dospělých listů. Mezi vůbec nejlepší druhy zeleného kratomu se řadí Super Green a Borneo Green.

Gold kratom - Borneo Yellow

Žlutý kratom

Žlutý kratom nepatří k základním barvám a na trhu se objevil mnohem později především kvůli rozšíření nabídky. Poctivý žlutý kratom, neboli gold kratom, se získává z mladých listů, což mu dává velmi jedinečný podíl alkaloidů Mitraginin a 7-hydroxymitragynin. Tento kratom se těší stále větší oblibě a je vhodný jak pro začínající tak pro ty, co již mají s kratomem nějakou tu zkušenost. Žlutý kratom je díky vyváženému podílu alkaloidů poměrně všestranný a bývá spojován jak s fyzickou prací, odstraněním bolesti, tak i soustředěním a kreativitou.

Výroba a sběr žlutého kratomu je poměrně náročný proces, a proto jej bohužel mnozí výrobci vyrábí smícháním kratomu bílého a zeleného. Správně se však gold kratom získává z velice mladých listů a jeho barva pak vzniká způsobem velmi krátké fermentace. Po sklizni je kratom sušen ve vnitřních prostorech, následně vystaven přímému slunci, a poté fermentován. Tento postup zajistí nejlepší podmínky pro jeho rozemletí na premiový prášek, který je výsledným produktem. Nejvíce oblíbeným druhem žlutého kratomu je Yellow Borneo.

Kratom druhy

Červený kratom

Při výběru vhodného kratomu je kromě jeho barvy také nezbytné vědět, jaké jsou druhy kratomu. Bohužel zdaleka ne všechny zdroje dostupné na internetu uvádějí na toto téma správné informace. Odpověď na tuto otázku je přitom zcela zásadní při rozhodování, jak vybrat správně kratom. Pravda je taková, že všechen kratom pochází z listů jediného druhu rostliny Mitragyna speciosa. Tato rostlina má však mnoho různých odrůd neboli kmenů.

Mitragyna speciosa 

Tento druh tropické rostliny, nebo spíše stromu, má několik desítek různých kmenů, které se rozlišují podle místa jejich původu spolu s barvou žilek na spodní straně listů. Každý tento kmen, nebo kultivar v případě šlechtěných odrůd rostliny, má rozdílný podíl aktivních látek, které určují vlastnosti jednotlivých kratomů.

Kratom kromě Mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu je v listech kratomu přítomných minimálně dvacet dalších alkaloidů. Výsledný chemický profil těchto látek obsažený v listech se v závislosti na geografické poloze, stáří stromu a barvě listů, značně liší. Na trhu se také proto lze setkat s mnoha druhy a barvami kratomu. Otázkou tak zůstává, jak vybrat kratom takový, aby mi vyhovoval?

Jak vybrat kratom?

Vybrat správný kratom není s dostatkem informací vůbec složité. Důležitou roli při výběru hraje barva, která nejvíce ovlivňuje to, jaké bude mít kratom vlastnosti. Pokud si nejste jistí, co od kratomu očekáváte, ideální volbou je Testovací balíček kratomu, který je v nabídce mnoha prodejců. 

Důležité je ale také to, jak vysoký obsah alkaloidů se v kratomu ukrývá, tedy jestli je preferován nejsilnější kratom, nebo střední cesta v podobě vyváženějších odrůd kratomu. Níže proto přinášíme několik typu na to, jaký je nejoblíbenější kratom, jaký je nejsilnější kratom a jak postupovat při jeho koupi.

Nejlepší kratom

Za nejlepší kratom je nejčastěji považován druh kratomu s označením Super, který přináší velice vyvážený podíl alkaloidů a je tak zárukou dobré zkušenosti nejen u začátečníků, ale také u lidí, kteří již vlastnosti kratomu dobře znají. Vůbec nejpoptávanější druh kratomu je zelený kratom Super Green A+ nebo bílý kratom Super White A+. Zde je však potřeba říci, že se jedná vždy o individuální záležitost a každému člověku může vyhovat jiná barva nebo druhy kratomu.

Nejsilnější kratom

Nejsilnější kratom s nejvyšším podílem alkaloidů a tedy i svou sílou, je odrůda Borneo. V oblasti tohoto ostrova byly v listech naměřeny vůbec nejvyšší hodnoty Mitragininu a 7-hydroxymitragyninu, které dosahovaly až 1,8%. Tento kratom je proto oblíben především mezi zkušenými odběrateli, sportovci a lidmi s vysokým energetickým výdejem.

Kratom recenze

Není kratom jako kratom, aneb koupit kvalitní kratom není jednoduchou disciplínou. Na trhu je mnoho prodejců, kteří nabízí sice levný kratom, ale jeho nízká cena je často vykoupena nepříliš dobrou kvalitou. Vzhledem k tomu, že prodej kratomu převažuje na internetu, je dobré si vybraný kratom e-shop ověřit na základě recenzí nezávislých srovnávačů produktů jako je například Ecoblog. Na tomto webu je také možné získat na vybraný kratom recenze od lidí, kteří s ním již mají zkušenosti. Doporučit můžeme také nabídku našeho eshopu Greenherbs.cz, kde najdete pouze prémiový kratom se zárukou kvality.

Dále čtěte: