Co je to Kratom?

Kratom

Kratom je rostlinný prášek, který se vyrábí z listů stromu Mitragyna Speciosa, jež je blízkým příbuzným kávovníku. V listech tohoto stromu je obsaženo až dvacet různých alkaloidů z nichž nejvíce je zastoupen Mitragyinin a 7-Hydroxymitragynin. Množství těchto alkaloidů a jejich poměr v listech konkrétního druhu, má zásadní vliv na to, jaké má výsledný kratom vlastnosti.

Kratom se vyrábí ze sušených listů, které jsou pak drceny na jemný prášek. V jihovýchodní Asii je součástí tradiční medicíny již tisíce let. Všechen kratom, se kterým se lze v současné době na trhu setkat však pochází z Indonésie, kde je povolen jeho vývoz.

Více o kratomu, jaké jsou druhy kratomu, jaké má kratom barvy a spoustu dalších informací, které vám pomohou s jeho výběrem, se můžete dočíst v článku - Kratom druhy.

Jaké jsou druhy kratomu?

Kratom druhy

Jednotlivé druhy kratomu rozlišujeme především podle místa jejich původu, odrůdy, a také způsobu jejich zpracování. Přestože se jedná o produkt vyrobený z listů jediného stromu Mitragyna Speciosa, existuje několik odrůd (kultivarů), z nichž každá má odlišné množství a také podíl alkaloidů. Procento alkaloidů obsažené v listech se může pohybovat od 1% do 2% což je dosud nejvyšší prokázaná hodnota. Jednotlivé barvy kratomu jsou odvozeny od zbarvení žilek na spodní straně listů a způsobu zpracování.

Červený kratom

Tato oblíbená barva kratomu vzniká sušením listů v uzavřené místnosti s malým přísunem světla po dobu nejméně třech dnů. Listy jsou poté umístěny do speciálních nádob, kde se delší dobu fermentují. Výsledným produktem je pak kratom v červeném až hnědém barevném spektru. Tento druh kratomu je ve vědeckých studiích nejčastěji spojován s relaxací, celkovým zklidněním, úlevou odbolesti a zbavením se stresu.

Bílý kratom

Bílý kratom patří mezi nejvíce oblíbené druhy kratomu a jeho obliba stále stoupá. Tento kratom má jedinečné energizující vlastnosti díky vysokému obsahu alkaloidu 7-Hydroxymitragynin. Samotná výroba bílého kratomu probíhá sušením na přímém slunci, následném rozemletí s příměsí žilek listů, které se z ostatních druhů odstraňují. Díky tomu má tento druh kratomu zcela autentický chemický profil, který je ve vědeckých studiích spojován s množstvím energie.

Zelený kratom

Zelený kratom je nejoblíbenějším druhem kratomu vůbec. Je vyráběn pouze základním zpracováním listů, které spočívá v jejich sušení po dobu přibližně jednoho týdne. Takto usušené listy jsou zbaveny žilek a rozemlety. Zelený kratom má nejčastěji svěží zelenou barvu, v závislosti na jeho zpracování může být však zbarven až do žluta. Jedná se o střední cestu, která je vhodná pro všechny začínající odběratele. Nejčastěji je tento kratom spojován s dostatkem euforie a energie.

Žlutý kratom

Takzvaný Gold kratom není základním druhem kratomu. Vznikl především kvůli obohacení nabídky indonésských farmářů, ale jeho obliba je v současné době na vzestupu. Žlutý kratom vzniká podobně jako červený kratom, pouze však s výrazně kratší dobou fermentace. Jeho výsledný profil nabízí vyvážené vlastnosti, které se nejvíce blíží červenému kratomu, ale s některými vlastnostmi zeleného kratomu.

Pokud hledáte k jednotlivým druhům kratomu více informací, navštivte prosím náš další článek o tom, jaké má kratom druhy a jak se navzájem liší.

Jaké má kratom účinky?

Kratom účinky

Vzhledem k tomu, že kratom není v České Republice schválen jako potravina ani výživový doplněk a není tedy určen ke konzumaci, nemůžeme podávat žádné informace o jeho účincích. Kratom jako takový si zákazníci kupují jako sběratelský předmět, nebo jako materiál pro výzkumné účely, tak jak povoluje legislativa České Republiky. Prodejce nenese žádnou zodpovědnost, za škody vzniklé jeho nevhodným použitím.

Více o tom, jaké má kratom druhy v závislosti na jeho barvě a místě původu, se lze dočíst v našem článku: Kratom druhy.

Jak vybrat kratom?

Jak vybrat kratom

Při výběru toho správného kratomu je nejdůležitějším faktorem jeho barva. Kratom dělíme na čtyři základní barvy a to červený, žlutý, bílý a zelený kratom. Každá barva má rozdílné množství a především poměr alkaloidů, které určují, jaké má kratom vlastnosti. Dalším důležitým faktorem jak vybrat kratom, je také jeho druh, respektive místo jeho původu. Některé kratomy mohou mít v určitých zeměpisných šířkách nižší koncentraci alkaloidů a mohou být proto slabší. Například mezi zelenými kratomy je považován za nejsilnější kratom Borneo Green.

Jak vybrat kvalitní kratom

Oba zmíněné kratom druhy jsou čisté a nemixované, což je velice důležité. Na trhu se lze totiž setkat s mnoha marketingovými názvy jako Indo kratom, Bentuangie, Entikong a mnoho dalších. Pravda je však taková, že se jedná pouze o mixy základních barev, které jsou navíc míchány každým výrobcem v jiném poměru. U těchto uměle vytvořených druhů kratomu, je tak velice obtížné zjistit, co člověk vlastně kupuje a zkušenost s takovým kratomem nemusí být často pozitivní.

Nejlepší kratom

Často se lidé ptají, jaký je nejlepší kratom. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože každý vnímá účinky kratomu rozdílně. Nejčastěji je však jako nejlepší kratom, nebo spíše nejoblíbenější, zmiňován kratom Super Green. Jedná se o kratom druh, který je vysoce potentní a nabízí vysoký podíl alkaloidů, jež je v dospělých listech, z nichž je kratom získáván. Tento zelený kratom uspokojí požadavky jak začínajících, tak i zkušených odběratelů.

Kratom zkušenosti

Koupit kvalitní kratom nemusí být díky absenci regulace na našem trhu vždy snadné a řada lidí vyzkoušela mnoho e-shopů, než dostala kvalitní kratom, a nebo to po prvním neúspěšném nákupu vzdala. Jako dobrý ukazatel tak mohou posloužit recenze uživatelů dostupné na zbožových srovnávačích. Jistotu kvalitního kratomu a pouze čistých nemixovaných druhů máte však vždy v našem e-shopu. Naši zákazníci jsou vždy spokojeni - u nás je totiž kvalita na prvním místě. Přesvědčte se sami jaké má náš kratom recenze.

Který je nejsilnější kratom?

Nejsilnější kratom

Za nejsilnější kratom je považován druh Borneo. Tento kratom představuje to nejlepší co lze v Indonésii dostat a patří celosvětově k nejoblíbenějším druhům kratomu. Některé rozbory u kratomu Borneo prokázaly množství alkaloidů téměř 2%. Pro představu na tuzemském trhu se množství alkaloidů v závislosti na druhu kratomu běžně pohybuje mezi 1% až 1,5% procenty. Tento kratom je pěstován v nejůrodnější oblasti ostrova Borneo v ideálních podmínkách, a proto jsou stromy z této oblasti velice potentní.

Dalším velice oblíbeným druhem je kratom Super Green, který je získáván z listů dospělých letitých stromů, které mají v listech přirozeně vyšší množství alkaloidů. Oba tyto druhy kratomu najdete v nabídce našeho e-shopu.

Jak poznat kvalitní kratom?

Kvalitní kratom

Poznat kvalitní kratom je samozřejmě do chvíle osobní zkušenosti velmi obtížné a to i vzhledem k tomu, že nákup probíhá téměř výhradně přes internet. Klíčový je samozřejmě obsah alkaloidů, ale existují i další varovné signály, které nám mohou naznačit, že s kratomem není něco v pořádku.

Kratom barvy

Kratom se dělí na čtyři základní barvy: zelenou, žlutou, bílou a červenou. Přestože většina prodejců kratomu nabízí všechny barvy kratomu, realita je často taková, že jsou jednotlivé barvy téměř k nerozeznání. Ano, barvy kratomu musí být vždy jasně rozlišitelné, v opačném případě se jedná o starý kratom, případně o nevhodně namixované barvy.

Kratom druhy

Kratomu existuje spousta druhů, které se označují především podle místa původu. Většina z těchto druhů jsou však pouze marketingové názvy a jedná se o mixované kratomy, které jsou vyráběny ze základních barev. Takovým kratomům je lepší se vyhnout, protože každý výrobce přidává do kratomu jiné ingredience, a lze tak jen spekulovat o tom, co člověk ve skutečnosti kupuje. Oěřené druhy kratomu jsou například Borneo, které jsou považovány rovněž za nejsilnější kratom.

Kratom prášek

Kratom je téměř vždy ve formě prášku s velice jemnou a pravidelnou strukturou. Kvalitní kratom by neměl obsahovat žádné příměsi, zejména pak částečky odlišné barvy. To může naznačovat, že byl kratom špatně zpracován, nebo v horším případě to, že obsahuje nežádoucí příměsi - tedy že není čistý.

Kde koupit kratom?

Kratom prodej

V České Republice existuje jen velmi málo kamenných obchodů, kde lze kratom sehnat. V každém větším městě se ale nějaký obchod zpravidla nachází. Nejlepším místem, kde se dá kvalitní kratom sehnat za rozumnou cenu jsou však internetové obchody.

Můžete buď obětovat nějaký čas a projít recenze a nabídky jednotlivých prodejců, a nebo využít kvalitní nabídku našeho obchodu a stát se naším dalším spokojeným zákazníkem. V naší nabídce najdete pouze nejsilnější kratom prvotřídní kvality bez nežádoucích příměsí.

Jak správně skladovat kratom?

Jak skladovat kratom

Kratom je čistě přírodní produkt rostlinného původu. Aby vydržel co nejdéle čerstvý, je nezbytné dodržovat určité zásady při jeho skladování. Správně skladovaný kratom totiž může vydržet v dobré kvalitě i několik let. Pro udržení čerstvosti kratomu je ideální vakuové skladování. Vždy ale záleží na tom, jak dlouho plánujeme kratom skladovat. Pokud je spotřebován během několik málo měsíců, vakuum není potřeba. Je však nezbytné dodržovat několik pravidel.

  • Kratom musí být ve tmě - pokud je kratom dlouhodobě vystaven světlu, degraduje a ztrácí svou kvalitu i barvu. Ostatně stejně jako je tomu u většiny rostlinných produktů.
  • Suché prostředí - kratom musí být skladován v prostředí s nízkou vhlkostí vzduchu a je nutné zamezit jeho přímému kontaktu s tekutinou. Někdy stačí i jedna kapka vody a celé balení kratomu může být napadeno plísní.
  • Omezit přísun vzduchu - při krátkodobém skladování není nutné udržovat kratom ve vakuu, ale je vhodné, aby byl kratom v uzavíratelném balení. Díky tomu bude kratom chráněn před prouděním vzduchu, které časem snižuje jeho kvalitu.

Náš kratom dodáváme pouze ve vysoce kvalitních neprodyšných a uzavíratelných obalech, které zajístí, že kratom vydrží dlouho čerstvý a stále aromatický.

Je kratom legální v ČR?

Kratom je legální

V České Republice je kratom zcela legální, avšak nachází se v takvzané šedé zóně. Kratom totiž na tuzemském trhu není schválen jako potravina, výživový doplněk a není tedy určen ke konzumaci. V tomto legislativním stavu se kratom nachází více než deset let od doby, kdy se začala tato indonéská bylina do České Republiky dovážet. Současný stav s sebou však přináší značná rizika, protože na jedné straně nejsou prodejci oprávněni svým zákazníkům poskytovat ke kratomu téměř žádné informace a na straně druhé zákázníci nemají žádnou záruku kvality a nezávadnosti kupovaného produktu. 

Kratom prodej

Prodej kratomu na tuzemském trhu dlouhá léta funguje tím způsobem, že se kratom prodává jako sběratelský předmět, tedy jako rostlinný prášek, který není určen pro konzumaci. Takto zakoupený produkt může sloužit například pro výzkumné účely, laboratorní testy, a další využití. Obchody se tímto chrání před případnými problémy, které mohou vzniknout jeho nesprávným zacházením. Stejným způsobem ke kratomu přistupujeme i v našem internetovém obchodě i náš kratom není určen ke konzumaci, ostatně legislativa nám v současné době nic jiného ani neumožňuje.

Zákaz kratomu nebo regulace

Ostatní státy Evropy ke kratomu přistupují různě. Například v Německu je kratom zcela legální, stejně jako v Belgii a dalších státech, kde kratom není jakkoliv regulován. V Polsku, na Slovensku ve Francii a mnoha dalších evropských zemích je však kratom zařazen na seznam zakázaných návykových látek. Jak tomu bude v České Republice bychom se měli dozvědět již začátkem roku 2023. Absolutního zákazu kratomu se však nejspíše nedočkáme protože základna jeho podporovatelů je už jednoduše řečeno příliš velká. S největší pravděpodobnosti tak kratom začne být regulován a jeho dovoz a prodej bude dohlížet stát. Kratom tak nejspíše nebude dostupný všude jako je tomu dnes, a stejně tak nebude dostupný pro osoby mladší 18. let.

Odkud pochází kratom?

Původ kratomu

Kratom je získáván z byliny, jejíž domovinou jsou především tropické lesy jihovýchodní Asie, vyskytuje se ale také v dalších oblastech. Kratom byl od nepaměti pěstovaná například ve Vietnamu, Thajsku, Papuy Nové Guiney nebo Kambodži místními rolníky. Ve většině těchto zemí byl ale postupem času kratom zakázán a jeho pěstování se tak stalo ilegální. Jedinou z mála zemí, kde je dnes kratom legálně pěstován a je povolen jeho vývoz do ostatní zemí světa je Indonésie. 

Kratom Borneo

Pokud se tedy na trhu setkáte s názvy kratomu jako Thai, Vietnam, nebo Malay, jedná se pouze o marketingové názvy a s jistotou se jedná o kratom vypěstovaný právě v Indonésii - konkrétně v úrodné nížinné oblasti ostrova Borneo. Právě v těchto oblastech dosahuje kratom nejvyšší kvality a nejvyššího množství obsažených alkaloidů v jeho listech. Kratom Borneo, jež je považován za nejsilnější kratom, najdete také v naší nabídce.